Pár účinných rad, díky kterým ulovíte štiku

 

Štika dozajista patří nebo teprve bude patřit mezi Vaše vytoužené úlovky. Této rybí královně se nic nevyrovná a boj s krokodýlí tlamou může být nezapomenutelným zážitkem ve Vašem rybářském životě. Pojďme si tedy sepsat několik tipů, které i mně samotnému přinesly téměř vždy zralé ovoce. 

1. Místo

Hrany, hloubkové zlomy patří mezi obecně známé místa pro výskyt dravců. Dravé ryby se drží v hlubší vodě a čekají na svou kořist, které se pohne ven nebo dovnitř mělčiny. Popadané větve, bahnité místa, na půl potopené keře a další podobné překážky patří mezi jejich oblíbená místa. V zimě například na přehradách bych se zaměřil na kotvící lodě, kde se zvyšuje teplota vody a přiláká tak malé ryby, které poslouží štice jako potrava.

2. Hledejme rybičky

Nejedná se o rybolov kaprovitých ryb. Zde nepřilákáme určitý druh naházenou kukuřicí či šrotem. Místo musíme aktivně hledat. Nejpravděpodobnějším místem, kde hledat dravé ryby včetně štik bude vždy poblíž přirozené potravy: hejna rybiček.

 

Vše záleží na teplotě vody. Pokud bude voda teplejší, hejna rybiček se obvykle vyskytují v mělčích oblastech. Na podzim a v zimě, kdy máme teplotu nízko, bude přirozená potrava spíše v hlubší vodě.

3. Způsob lovu

Tři nejčastější a nejefektivnější techniky jsou: lov na mrtvou, živou a umělou nástrahu. V umělé variantě se většinou jedná o imitaci malé rybky. Dále pak o žábu, myš a podobné věci.

 

  • Lov na mrtvou rybku 

Účinná zbraň, kterou nemůžete nikdy nic zkazit a v horším případě můžete z vody vytáhnout i jiného dravce. Výhodou je, že štika se nemusí honit za živou nástrahou i přesto, že v létě, kdy má zrychlený metabolismus jí tohle nevadí.

  • Vláčení umělé nástrahy

     Pokud hledáte aktivnější způsob lovu, můžete vyzkoušet zmíněné umělé nástrahy technikou přívlač/vláčení. Teplé měsíce a na podzim štika loví velice aktivně, je tedy dobré vláčení využít právě zde.

  • Na živou rybku

jelikož ve spoustě zemích je lov na živou rybu zakázán nebo velmi omezen a někteří lidé se snaží tohle pravidlo prosadit i v ČR, nebudeme psát o lovu na živou rybku, protože jsme tohoto pravidla zastánci.

 

Paraštika ----

4. Vybavení

Nebudeme v tom hledat nic složitého. Říká se, že se vše odvíjí od kvalitního navijáku a taky na tom něco pravdy bude. Dále bych určitě volil silnější vlasec neboli šňůru alespoň 7kg. Pokud zvolíte vlasec, není třeba dávat na konec ocelové lanko, ale postačí právě kus (20cm cca) šňůry, kterou by štika neměla překousnout.

5. Manipulace s úlovkem

Neradi se opakujeme, ale manipulace s úlovky je i mimo jiné právě to, díky čemu se v našich vodách snižují stavy rybích druhů.

Po výlovu štiky, je ideální použít mokrou podložku a mokré ruce. Velké ryby jako štika se na břehu díky mrskání můžou velmi nepěkně poškodit a následně pak přijít o život.

Zkraťte jejich pobyt na souši na minimální. Při vrácení ryby zpět vodě chvíli vyčkejte, než Vám sama vyplave z rukou. Má za sebou náročný výkon, který prohrála a nemá tak síly na nic jiného. Je třeba vyčkat, než zamává ploutví sama.

 

Tyto všechny věci se mohou zdát banální, nicméně jejich nedodržení má však fatální následky.

 

 

Autor: MU