Na rybolov jen na krátkou chvíli

Mnoho z nás nemá kvůli zaměstnání, rodině a dalším důležitým věcem tolik času na koníčky, kolik by si přáli. Rybařina je specifická v tom, že se úspěch obvykle odvíjí od toho, kolik jsme ochotni, nebo spíše kolik nám okolnosti dovolí strávit času u vody. Naštěstí se dá i během poměrně krátké doby, při dodržení pár podmínek dosáhnout hezkých výsledků. Každý toto vnímá trošku rozdílně. Pro mě osobně krátkodobá vycházka znamená rozmezí od pár hodin po jednu noc strávenou u vody. V následujícím textu se vám pokusím popsat, jak si počínám já, když se chystám na krátkodobou vycházku k vodě.

Příprava – je u u mě vždy velmi důležitá, ať už se jedná o jakoukoliv výpravu, tedy krátkodobou i na delší dobu. Jelikož tento článek je zaměřen na krátkodobý výpad k vodě, snažím se vždy vybavení osekat na co nejmenší možné minimum (pouze to nejnutnější). Pokud jsem u vody přes noc, kouknu napřed na předpověď počasí a nehlásí-li nějakou nepřízeň v podobě deště apod., přespím klidně na lehátku pouze pod širým nebem. V opačném případě mám pouze malý přístřešek, který si s sebou zabalím také. 

Dopředu si také promyslím, na jaký revír pojedu lovit. Podle toho si připravím do batohu olova, návazce, menší množství zvoleného krmení, pár nástrah, na které budu lovit, PVA špalíky atd. To mi následně u vody ušetří čas s přípravou těchto věcí, které se dají připravit předem doma. Vše se snažím zabalit tak, abych měl v autě ve finále jen podložku, kterou využívám i jako zavazadlo. Vejde se do ní spousta věcí, jako vidličky, podběrák, oblečení, atd. Dále batoh na záda, pouzdro na pruty, do kterého přidám případně i zmíněný přístřešek a lehátko pokud jedu na noc. 

U vody – po příjezdu většinou nechám vše v autě a vyrazím si obhlédnout revír. Zaměřuji se hlavně na rozmístění ostatních rybářů, pokud zde nějací loví. Dále sleduji hladinu a případnou aktivitu ryb. Na stojatých vodách i směr větru pokud fouká. V neposlední řadě spoléhám i na předchozí zkušenosti pokud jsem už na revíru lovil. Snažím se, pokud je to možné vybírat si takové místo k lovu, abych byl co nejdále od ostatních v tzv. klidových zónách. V těchto zónách se často zdržují větší opatrné ryby, pokud je na revíru více rybářů. 

Na lovném místě – pokud si nějaké vyberu a ještě jsem na něm nelovil. Snažím se v první řadě prozkoumat pár náhozy se samotným olovem co se nachází ve vodě přede mnou. Vytipuji si tak místo kam následně umístím montáže. Když se mi to povede a jsem s místem spokojen, pouštím se do přípravy ostatních věcí k lovu. Pokud jsem na místě, které znám s předchozích vycházek a mám představu o tom, kam budou směřovat mé montáže, mohu se do příprav pustit rovnou. Při přípravách se snažím zachovat na místě pokud možno co největší klid, abych si místo nepoplašil. 

Vše se snažím připravit co nejdůkladněji. Montáže musí být perfektní, zde dbám hlavně na ostrost háčků. Při krátkodobých vycházkách chytám většinou na co nejatraktivnější nástrahy. Především využívám pop-up, balancky, dipované boilie, obalovací pasty. Přidávám většinou jen PVA špalík k montáži. Když krmím, tak jen velmi střídmě pár kuličkami boilie, nebo třeba třemi raketami krmení na prut. Během lovu neustále sleduji vodu. Pokud vidím aktivitu v odhozové vzdálenosti, zkusím prut přehodit do blízkosti jejího výskytu. Pokud je aktivita ryb v jiné časti revíru a je na nějakém místě poblíž volno, neváhám se přestěhovat. Z toho důvodu je potřeba mít výbavu osekanou tak, jak jsem popsal výše. Při tak krátké době na lov je totiž potřeba ryby aktivně vyhledat a následně co možná nejrychleji, za pomoci atraktivní nástrahy, přimět k záběru. Doufám, že vám mé rady pomohou k nějakému pěknému úlovku během krátkodobých vycházek.