Velká hloubka - velká ryba?

Mnoho rybářů se snaží lovit potencionální úlovek daleko od břehu, ve velké hloubce. Mají nějakým způsobem zafixováno v hlavě, že čím dál a čím větší hloubka, tím větší ryba. Žijí pak tedy v domnění naděje na velkou trofej, když svou nástrahu nahodí několik metrů od břehu. Pravdou ovšem je, že na nemalé ryby můžeme narazit i v menších hloubkách, pár metrů od břehu ba dokonce v mělčinách.

Ryby se do mělčin stahují většinou až k večeru a v noci, protože přes den jsou neustále rušeni. Ale máme i vody, kde ryby v mělčinách nalezneme i přes den. Musíme být však velmi obezřetní, protože rybu nacházející se blízko u břehu není náročné vyrušit a následně vyplašit. Věřte nebo ne, je spousta míst, kde se ryba nachází blízko břehu (i v půlmetrové hloubce) a když se chováte tiše, máte velkou možnost na úspěch. Problém a smůla některých rybářů je zkrátka ten, že tomu ne a ne věřit.

Kapr - Hladina 2

Pozdní jarní a letní dny jsou k tomuto způsobu lovu jak dělané. I když někteří rybáři tuto metodu praktikují hned z jara, je přece jen lepší si počkat na sluneční paprsky padající na hladinu. Když se amuři a kapři začínají pravidelně objevovat na hladině a vyhřívají se, myslím, že v tu chvíli je ta správná doba. Teplota vody je pro ně přijatelná a v mělčinách je navíc potrava.

Pokud tedy zvolíme lov v mělčině, budou pro začátečníky nejjednodušší a nejúčinější dva způsoby. Za 1) plavaná (na splávek) a za 2) holý háček

Plavanou jsme si představovali, tudíž již víte, o co běží. A na holém háčku není nic, k čemu byste potřebovali vystudovat technické inženýrství. Bez jakékoliv zátěže uvážeme háček na konec vlasce a je hotovo. V tomto případě bych volil jako návnadu pečivo – nejlépe starší patku od rohlíku – a čekáme až ryba doslova vcucne návnadu. Ryby můžete nalákat jak přikrmením na dno, tak kousky pečiva, které naházíte na hladinu.

Při rybolovu pár metrů od břehu (4-6m) volím většinou také tyto dva způsoby, popřípadě při lovu na dravce používám položenou nastraženou ještě blíže k břehu. U vody se chovám tiše a snažím se vnímat přírodu, takže jsem byl s výsledkem vždy spokojený a měl jsem štěstí. Většinou ani nepotřebuji naházet do vody půl pytle šrotu, vlastně nepřikrmuji spíše vůbec. Není třeba házet návnadu daleko – minimálně za zkoušku nic nedáte.

 
Své dotazy a fotografie můžete posílat zde: rybolovavsekolem@seznam.cz

 

Autor: MU