Typy PVA materiálů a možnosti jejich využití v praxi:

IMG_20210401_121418_097

PVA (poly vinyl alkohol) je materiál rozpustný ve vodě. V dnešní době se tyto produkty staly bezpochyby nedílnou součástí výbavy nejednoho rybáře. Přinášejí nám při lovu mnoho výhod. Mezi ty hlavní určitě patří přesné zakrmení malého množství atraktivní návnady, bezprostředně v blízkosti nástrahy. Také eliminují možnost zamotání montáže při náhozu. Dále mohou zabránit zapadnutí montáže, pokud lovíme na zabahněném nebo jinak znečištěném dně. Ochrání nám také hrot háčku při lovu na kamenitém dně nebo naplaveninách a návazec tak udrží v perfektním stavu, připravený do akce. V následujícím textu se pokusím představit nejběžnější produkty na trhu a jejich využití.

PVA punčocha – je má nejoblíbenější varianta z PVA produktů. Nejlépe se mi s ní pracuje. Její využití je prakticky neomezené, co se týká typů návnady, kterou ji můžeme naplnit. Vždy se snažím o to, aby se náplň co nejvíce podobala tomu, na co chytám. Například pokud chytám na boilie, nadrtím si pár kuliček, které zrovna používám a ty pomocí tubusu a stlačovadla stlačím do úhledného špalíčku. Ten následně připíchnu na háček k samotné nástraze, nebo jím můžeme za pomoci boilie jehly provléknout celý návazec a háček do špalíku úplně schovat. Možností je ale mnohem více. Dají se vytvořit různé mixy a tím si může každý vytvořit svou originální směs do PVA. Například smícháním peletek, drceného boilie, method mixu, partiklu, různých práškových extraktů a to celé ještě zalít tekutou potravou. Zde je potřeba dbát na to, aby tekuté složky nebyli postavené na bázi vody. To by nám po naplnění mohlo PVA materiál rozpustit a to platí samozřejmě u všech typů PVA materiálů. Většina výrobců tekutých atraktorů uvádí na produktech, zda jsou vhodné k použití s PVA. Pokud tak uvedeno není, doporučuji předem vyzkoušet třeba v menším množství, jak bude PVA reagovat. S tím souvisí i to, že při práci s těmito materiály je potřeba dbát na to abychom je udrželi v suchu. Punčochy se vyrábějí ve více průměrech, nejčastěji 25 a 35 mm. Můžeme tak volit průměr dle potřeby a okolností za kterých budeme lovit.

IMG_20210501_201411

PVA sáček – další z produktů, který určitě najde své využití v některých situacích. Opět se vyrábějí ve více velikostech. Naplnit se dají stejně jako punčocha jakoukoli návnadou. Jejich výhodou oproti punčoše může být to, že se dá do sáčku spolu s návazcem vložit i olovo, to celé je možné ještě k zatraktivnění prolít nějakým tekutým atraktorem. Můžete si tak vytvořit kompaktní balíček plný atraktivní návnady, který je vhodný zejména pro chytání třeba v hustých travách apod., kde po rozpuštění zajistí perfektní prezentaci montáže. Použít se dá ovšem i na čistém dně pokud chcete vytvořit opravdu atraktivní malé místečko plné dobrot okolo montáže.

IMG_20210501_201254

PVA páska – její využití je omezené pouze na návnady, které se dají navléknout na boilie jehlu a následně z jehly na pásku. Nejčastěji tedy budeme navlíkat boilie nebo pelety. Používám ji zejména v situacích, kdy chci chytat selektivněji pouze s boiliesem a to jako nástrahou i návnadou a nechci mít okolo montáže jiné jemné kousky návnady, jako jsou mikropeletky nebo drcené boile. Další její využití je třeba fixace olova na závěsce při náhozu, kde potřebujeme, aby se po záběru ryby olovo ze závěsky uvolnilo, tím pádem nesmí být převlek na závěsce natažený nadoraz, bez fixace páskou by olovo při náhozu mohlo tím pádem samovolně upadnout. 

IMG_20210501_201548

PVA nit – zde je využití podobné jako u pásky, jen je vhodnější při použití malých průměrů boilie, které by při natažení na PVA pásku mohlo praskat. Na niti je zapotřebí návnadu zajistit uzlíkem jinak by z ní sjelo. Na pásce oproti tomu drží samovolně a uzlíkem ji pojišťuji jen v případě hodů na delší vzdálenosti. Opět je možné ji použít k fixaci olova na závěsce, nebo vlasu na návazci proti přetočení okolo háčku. Případně k zavázání naplněného PVA sáčku, pokud není výrobcem řešené uzavření sáčku jinak.

IMG_20210227_142516_455

PVA hrudky – slouží výhradně k ochraně montáže. Konkrétně k ochraně hrotu háčku, pokud chytáte v podmínkách, které to vyžadují. Zároveň hrudka na háčku pomůže pěkně položit a vyrovnat návazec na dně vedle olova. To samozřejmě jen za předpokladu, že je montáž dobře sestavena. Připevňuje se buď jednoduchým napíchnutím na hrot háčku anebo tak, že ji nasliníme a přes háček ji přehneme, že ho celý zakryje. Tím že jsme hrudku naslinili se k sobě přehnuté strany slepí. Ve vodě se hrudka po dopadu na dno od háčku po krátké chvíli oddělí a návazec je tak připravený do akce. 

IMG_20210306_224337_496