Rybolov po zimě

I když v tomhle aprílovém počasí nejspíš většina rybářů zůstává stále doma, napjatí nedočkavci vyhlížejí pstruhovou sezonu a nezastaví je sníh, nízké teploty nebo snad ani déšť. Vypadá to, že si v dubnu na probouzejíce přírodu budeme muset ještě počkat. Ovšem i v těchto teplotách nás můžou překvapit příjemné úlovky.

Autor: MU

Která místa hledat po zimě?

Ryby po zimě tráví čas v mělčinách a blíže k pobřeží kvůli teplotě vody. Pokud najdete místo, kam dopadá sluníčko v těchto teplotách, nic tím nezkazíte.

V literatuře se uvádí, že pokud má voda po dobu dvou až tří dnů teplotu 8º a více, ryby začínají být aktivní, „probouzejí se“ a pomalu jeví zájem o potravu. Jde to však pomalu.

Ne všechny ryby ale čekají na vyšší teplotu. Například mník jednovousý má zimu velmi rád a v létě není vůbec aktivní. Také štika, okoun, bolen, jelec i plotice patří v zimě do té aktivnější skupiny.

zamrzla ř

Buďme (nejen) v zimě k rybám šetrní

Pro rybu je obrovským šokem pobyt na souši, naše manipulace s ní i v letních dnech, natož pak v zimě. Ryby jsou v zimě velmi zranitelné a to díky změnám teploty vody, vzduchu a našich dlaní. Snažme se tedy s rybou manipulovat spíše ve vodě. V podběráku, v podložce naplněné vodou a na břeh je tedy pokládat opravdu jen v nezbytných případech. Fotografii s „trofejí“ si můžete pořídit v létě.

Nezapomeňme zkontrolovat po zimě naši výbavu. Snažit se vyhnout rezatým háčkům, popraskaným a starým vlascům a dalším nesmyslům, které by rybám mohli uškodit. I v zimním období se dají ulovit hezké kusy, nicméně myslete na to, že i ryby si potřebují od nás odpočinout a do léta nám nikam neutečou.

Rád bych Vás tímto poprosil o Vaše náměty nebo názory, o kterých byste měli zájem se něco dozvědět na níže uvedenou e-mail adresu. Můžete posílat i své fotografie s úlovky nebo záběry přírody, pokud byste se rádi objevili v našem online magazínu.

rybolovavsekolem@seznam.cz