Plavaná pro začínající - jako zábava

Jedna z nejzábavnějších technik lovu pro kteréhokoliv rybáře. Napjatě sledujete splávek s „mrtvou“ hladinou, při čemž vnímáte i své okolí a nedočkavě čekáte až se ponoří. Spolu s přívlačí jsou tyto dvě techniky asi nejméně náročné co se času a výbavy týče. Takže pokud zrovna nemáte dostatek volna, což je v dnešní době bohužel rutina a chcete jít k vodě pouze na pár hodin, je plavaná určitě správnou volbou.

 

S sebou k vodě stačí prakticky pouze jeden/dva jemné pruty, pro jistotu náhradní splávek, háčky, olůvka a samozřejmě povinná výbava. Na plavané je skvělé to, že můžeme chytat snad všechny druhy ryb. Kapry, pstruhy, štiky, líny, ostroretky, okouny, úhoře apod…

 Vaše místo:

 Nejspíš bych zkoušel hledat ta místa, kde zasahuje vegetace až do vody. Spousta ryb čekajících na hmyz padající ze stromů, z keřů, ale třeba i na ovoce. Měli byste mít klid, protože tato místa s kořeny, které obklopují koruny stromů, nejsou příliš populární pro lov na položenou.
S montáží by vám mělo pomoci krátké video, které najdete zde. Není na tom nic těžkého a dále si můžete tvořit montáže dle svého a na které ryby chcete.

 Nástraha:

 Jak jsem již zmínil, na plavanou se dá chytnout opravdu cokoliv, což je báječné, tudíž i jako návnadu můžete použít cokoliv. Se zakrmováním bych to nijak nepřeháněl, ale šrot, kukuřice, či jiné návnady jsou určitě dobrou volbou.

dravé ryby: žížaly, mrtvé rybky, červy

kaprovité: těstoviny, kukuřice, pečivo, boilies

 Určitě můžete vyzkoušet i něco z vlastní hlavy, nebojte se toho. Česnek je například velice zajímavá nástraha. Hloubku návnady si můžete řídit snadno jak se Vám za chce. Pokud jdete na větší dravé ryby, nechával bych ji téměř až na dně. Naopak na kaprovité bych zamířil výše k hladině. Ale sami vyzkoušejte a sami uvidíte, že ryby si někdy dělají co chtějí.

 Časově i finančně nenáročný zážitek u vody, který si zamilujete. I když se může stát, že Vás po nějaké době omrzí, nic se nebojte, ono se to opět vrátí. Plavaná je příjemnou volbou pro začátečníky a záběry se splávkem Vás stoprocentně budou bavit.

 

Autor: MU