Základní druhy ryb v našich vodách (2.část)

V druhé části bychom se zaměřili na jednu z nejoblíbenějších a nejznámějších ryb našich vod. Většina z nás se s ní setkáme minimálně jednou do roka. Který rybář by nechtěl zažít "souboj" se silnou a velice objemnou rybou, když se poštěstí? 

Kapr obecný - 
největší česká kaprovitá ryba

Díky umělému vysazování jich je v našich vodách stále spousta oproti jiným druhům ryb. Samozřejmě to nechci zakřiknout. Kapr patří mezi nejvyhledávanější ryby začínajících i pokročilých rybářů. A jelikož jsme aktuálně zaměřený právě na Vás, začínající, pojďme si říct pár užitečných rad a zajímavostí. 

Kapra můžeme najít prakticky všude v našich vodách, dříve dokonce i v menších řekách, kde se nacházeli vymleté tůně v zatáčkách. Dnes to můžeme vidět velmi zřídka. Ovšem co se týče jezer, nádrží, rybníků, tam se není o čem bavit. Stačí jen ve sluneční den pohlédnout na hladinu a můžeme vidět třeba až 90ti centimetrové kusy Kapra. Ano, Kapr může dosáhnout až 115ti centimetrů a váhy kolem 35 kg. Ale hned si nemyslete, že takového dostanete na poprvé na břeh, i když Vám to velmi přeju a náhoda je blbec. 

 

"Vodní prase" někým nazýván. Někdo není od pravdy daleko. Kapr je prakticky všežravec a rád se rochní na dně v bahně. Svou tlamou rýpe až 20 cm pod dno. Můžeme vidět kapry krásně zbarvené, šupinaté a lysé. Je to opět překrásná ryba, sami uvidíte. 

Kapra můžeme chytat jak na položenou, tak na plavanou, nebo zkrátka uvážeme na konec vlasce holý háček a při slunném dni můžeme použít patku rohlíku, kterou necháme plavat na hladině (dobré i na amury). 

 

  • žížala

  • pečivo (lisovaný rohlík

  • různá těsta

  • těstoviny

  • kukuřice (foukaná – velmi dobrá)

  • burizony


Z výše uvedených nástrah funguje opravdu vše. Jak již bylo zmíněno, kapr vezme do pusy opravdu hodně věcí, této rybě se téměř nemůžete vyhnout, ale to vůbec nevadí. Je nádherná, bojovná a možná by se dala využít i na Vánoce. Ovšem hezky se s Vámi rozloučí mávnutím ocasní ploutve, pokud jí vrátíte zpět do vody.


Přeji Vám hodně úspěchů, chovejme se u vody i mimo s rozvahou, trpělivostí a buďme vůči rybám ohleduplní.

 

Autor: MU