Podzimní rybaření

Přichází podzim, listy stromů se začínají zbarvovat, příroda nabízí specifický pohled a ve studených vodách se ryby snaží nasytit na zimní období. Pro některé rybáře nejoblíbenější období na trávení času u vody.

Například kapři přijímají potravu ve velkém…

 

Ovšem v tomto období panuje povětšinou střídavé počasí a tak musíme být opatrnější při výběru místa k lovu. Nejideálnější by bylo místo, kde:

 

  • se dělí mělčina a hloubka

  • se schováme před větrem

 

Pokud počasí přeje, máme slunečný den, bezvětří a příjemnou teplotu, je dobré naši nástrahu nechávat působit na mělčím úseku místa.

 

Pokud je deštivo, zima, zkrátka nepříznivé počasí, je lepší, když nástrahu přemístíme do větší hloubky. A když začne silnější vítr, je dobré se schovat v závětří, protože ryby se skrývají před „nepořádkem“ z vln.

Podzim je velice aktivní období dravých ryb

štika

IMG_6047

sumec
 

Z mé zkušenosti větší hloubku potřebujeme i v tomto případě, protože malé rybky se díky chladnější vodě stahují do větší hloubky, kde se ukrývají na vhodných místech.

 

Například štiky mají v oblibě klidná mola, skácené stromy, pařezy u dna.

 

 

„Kde jsou oukouni, budou i candáti

 

Okouni rádi likvidují malé rybky, kdy kolikrát za sebou nechají zraněnou oběť, na které si pochutnají právě candáti. Navíc se rádi živí i samotnými okouny.

 

Přívlač je určitě vhodnou možností do podzimního počasí. Člověk jen nesedí, nemrzne a přece jen se hýbe o trochu více.

Nejsem zastánce chytání na živou rybku a tak raději používám filety, či mrtvé rybky, které fungují prakticky stejně. Můj nejúčinější způsob je nechat návnadu na dně – střední háček, 20-25cm návazce pevné šňůry s karabinkou a lehké olůvko. Samozřejmě stejně tak můžeme udělat i se způsobem na plavanou.

 V tomto období si většina lidí užívá v teplém, uzavřeném prostředí s šálkem čaje. Určitě ale stojí za to k vodě přijít, nasát pochmúrné atmosféry a s trochou štěstí se pěkného úlovku určitě dočkáte.

 

Autor: MU