Potrava - co které rybě chutná

V předchozím článku jsme se zmínili o jedné z našich podle mě nejkrásnějších ryb českých vod. Pojďme tedy začít ve zkratce právě s ní.

Pstruh obecný potoční (Salmo trutta morpha fario)

Dravá, silná, lososovitá ryba, která neodmítne nachystanou rousnici, kobylku, ale i malou rybku a proto se jej dá chytnout krásně stylem přívlač na třpytku, plandavku či menšího voblera.

Pstruh je velice atraktivní rybou pro vášnivé muškaře.

Larvy vodního hmyzu, chrostíků, jepic a pakomárů, náletový suchozemský hmyz patří právě mezi jeho nejlepší pokrmy.

 

Amur bílý (Ctenopharyngodon idella)

 

V Česku nepůvodní druh kaprovitých ryb. Prakticky všežravec, nasazen z důvodu jeho rostlinožravosti – za účelem likvidace porostů rákosů.

Po vylíhnutí se živí především zooplanktonem, poté přechází na rostlinou stravu – vodní rostliny, vláknité řasy.

Amura můžeme vidět i v metrové délce a výše.

Amura můžeme chytit na lisovaný rohlík, kůrku chleba, ale i na foukanou či normální kukuřici. Můj ověřený způsob je starší patka rohlíku, kterou necháme plavat za teplého dne přímo na hladině.

 

Okoun říční (Perca fluviatilis)

 

Okoun patří mezi další říční dravce a velice zajímavé ryby, i přesto, že je v Česku velice hojně rozšířen.

 

Napadá menší nebo mrtvé ryby, ovšem můžeme ho chytit i na mušku, žížalu a díky jeho většinou prudkému záběru je velice dobré využít opět styl přívlač, kde se nám nabídne škála umělé návnady. Voblery, třpytky, twistery, gumové nástrahy.

 

Okoun může dorůst až 60ti cm, ovšem běžná lovná délka se pohybuje kolem 15-40cm. Okoun má nesmírně dobré maso, ovšem je s ním hodně práce.

 

Lín obecný (Tinca tinca)  

 

Samec lína dosahuje délky až 75 cm a hmotnosti okolo 7,5 kg. Může se dožít až 20ti let, ovšem průměrná délka je 20-45 cm.

 

Díky svému zbarvení a zajímavému masu je Lín taktéž atraktivní rybou pro rybáře.

 

Lína můžeme chytit z mé zkušenosti opět na žížalu, kousek česneku, kukuřice, chleba, či na návnadu pro kapry. Avšak mezi jeho oblíbené patří larvy hmyzu a různá těsta.

Jeho jemný záběr může někdy rybáře pěkně vytočit. Proto přeji hodně štěstí, trpělivosti a nezapomeňte se k rybě chovat jako k živému tvoru.


V dnešním článku jsem pro Vás vybral dvě říční a dvě „rybníkové“ ryby a snažil se nastínit, co které rybě chutná. Nikoliv sepisovat jejich výskyt a jiné zajímavosti o které se s Vámi podělím jindy.

 

Autor: MU