Položená

Jedna z „klidných“ technik lovu, námi rybáři označována většinou jako lov na těžko, která spočívá v umístění návnady na dně, kde je většinou přidržována olověnou zátěží, či krmítkem. Krmítek existuje opravdu velká škála a záleží na Vás, které Vám bude vyhovovat nejvíc. Mezi mé oblíbené patří jednoduché s olovem uvnitř aby bylo o něco těžší. Dále můžete použít feeder krmítka, ale o tom budeme psát později.

Při lovu na těžko je velice výhodné, že můžeme lovit prakticky všechny druhy ryb, zejména ovšem kaprovité.

kapr1

Pokud jdu chytat kaprovité ryby, postačí jednoduchá montáž – video zde. Někteří chytají na návazce dva, což je naprosto zbytečné, škodlivé a dříve či později na to přijde každý. Šanci na úspěch Vám to moc nezvýší, můžete kdykoliv při záběru/vytahování poškodit značně rybu a nebo háček s vlascem jednoduše někde zaseknout.

 

irsko

Návnadou do krmítka Vám poslouží všelijaký šrot, krmítkové směsi , nebo jen obyčejný rozmočený chleba, rozvařené těstoviny, nebo cokoliv Vám přijde pro kaprovité ryby vhodné. Návnadu na háček jsme již probírali v předchozích článcích.

Nemusíte nahazovat 100m daleko od břehu. Je všeobecně známo, že velké ryby se nachází i u břehu, pokud nejste moc hlasití. Doporučuji mít navijáky s únikovou brzdou, které Vám usnadní práci, ovšem není to podmínkou. Nahodíte, položíte prut na vidlice s „pípákem“ nebo zavěsíte ke špičce prutu „policajta“ (věci, které rozpoznají záběr ryby) počkáte na záběr/rozjezd cívky, cvaknete s navijákem a zaseknete a můžete začít rovnou souboj bez jakéhokoliv manipulování s brzdou.

Když se snažím o dravé ryby, použiji stejnou montáž, jen místo krmítka dám olovo a háček nechám navázaný na šňůře, nikoliv jen na vlasci z důvodu překousnutí/přetrhnutí. Tam nepotřebuji vlastně ani tolik pomocníky k rozpoznání záběru. Nechám povolenou brzdu, počkám až se rozjede a dravou rybu zaseknu.

 

Při lovu na položenou se člověk příjemně odreaguje a když to řeknu blbě, nemusí téměř nic dělat. Je skvělé, že se dá chytat opravdu vše a skoro kdekoli, navíc při každém počasí. Na řece bych ovšem použil o něco těžší zátěž kvůli silnému proudu.

 

 

Autor: MU