Základní druhy ryb v našich vodách (4. část)

Štika obecná (Esox lucius)

 

Ať dříve či později, je snem každého rybáře ulovit obrovskou štiku o nevídaných rozměrech a nadměrné váze. Patří k nejznámějším sladkovodním dravcům v Evropě a je perfektně uzpůsobena k dravému stylu života. Protáhlé válcovité tělo s hřbetními a řitními ploutvemi, oči dravce, a opravdu velká, protáhlá tlama – mimochodem, velice bohatě ozubená – připomínajíc krokodýla, umožňuje štice okamžitý start za kořistí.

štika s marou

Vyskytuje se: 

Ve většině našich revírů, konkrétně tedy v mělčích vodách, které nabízejí nespočet různých úkrytů, jako např.: spadlé stromy a větve, velké kameny, husté rostlinstvo apod. Vím z vlastní zkušenosti, že se štika může nacházet jak v bahnitém rybníce, čisté přehradě, tak v čiré ledově proudící řece. Řekl bych, že dnes na ni můžeme narazit opravdu téměř všude, je tomu skvěle přizpůsobena. Štiky netvoří přímo hejno, ale kde bývá jedna, většinou tam sama není. Mají však svůj osobní prostor.

Dorůstá poměrně velkých rozměrů, spěšně roste a je schopna si troufnout i na velkou kořist dokonce vlastního druhu. Rekordní hodnoty u nás jsou zhruba kolem 140 cm a 25 kg, což už je pěkné a možná Vás to donutí k odhodlání k tomu se na ni vydat.

Potravou štiky jsou veškeré vodní organismy. V mládí se štičky živí především planktonem, to se ovšem rychle mění. Ryby, žáby, žížaly, myši, mláďata vodních ptáků – tím vším se může štika nasytit. Dravec, jak se patří. Tím, že u štik dochází ke kanibalismu, regulují velice dobře své stavy a jejich přemnožení by nemělo teoreticky nastat.

 Jak na štiku?

Pokud nechceme nic vymýšlet, určitě bych zkusil přívlač, u které ale nesmíme zapomenout na ocelové lanko, či pletenou šňůru na konci vlasce. Její zuby umožňují okamžité překousnutí.

Vlasec zhruba okolo 0,25 – 0,30 mm, kdyby zabral větší kus. Náčiním Vás zatím nebudu trápit. Myslím si, že prut o délce 240 – 270 cm postačí.

Dále můžeme zkusit plavanou, či položenou, kterou preferuji – mám rád, když se cívka začne rozjíždět – zátěž zhruba 20-30g s karabinkou/obratlíkem, na kterém je 20 cm dlouhý kus šňůry/lanka a střední háček. Nechat prut jen tak volně ve vidlicích s povolenou brzdou a čekat třeba celý den, než se vlasec rozjede. Štika Vám to vezme jak ze dna, tak téměř z hladiny – můžete vyzkoušet, co chcete.

štika

Přál bych všem začátečníkům i pokročilým zažít souboj s naším známým přítelem o snivých rozměrech. Není to souboj na pár minut a prohlédnout si její tělo, obří tlamu se spoustou zubů je úchvatné.

 

Autor: MU