Správné zacházení s rybami

Rybaření je okouzlující činnost, ovšem ne každému by mělo přijít do rukou povolení k lovu. Ryba není jenom další maso na porážku a je dobré si to uvědomovat. Ryba je živý tvor, stejně tak jako kterékoliv jiné zvíře, stejně tak jako my.

 

Setkal jsem se s několika „rybáři“, kteří svým stupidním chováním ubližovali rybám i přírodě. Lidé, kteří skopnou vylovenou rybu z břehu do vody, nebo ji z neznámého důvodu nechají viset na stromě jako trofej, podle mě mají místo mozku v hlavě piliny. Pokud i Vy byste se měli setkat v budoucnu s těmito lidmi, máte možnost udělat dobrý skutek.

V dnešní době máme spoustu možností, jak rybě po vylovení ulehčit pobyt na souši, tak proč toho nevyužít?

 

  • Mokré ruce

  • Peán na vyprošťování háčků

  • Podložka

  • Desinfekce

  • Podběrák

 

Po vylovení ryby podběrákem je velice dobré mít připravenou podložku tzn. - rozloženou a politou vodou, protože ryba nesmí přijít do styku s ničím suchým.

 

Než se k rybě přiblížíte, nezapomeňte na mokré ruce! Neučiníte-li tak, rybě velmi ubližujete. Dochází k setření jejího slizu a tak se na rybě může objevit plíseň, která vede k úhynu.

 

Díky háčkům bez protihrotu je snadnější vyproštění, ale může se stát, že ryba nemá zaseknutý háček na okraji tlamy, nýbrž spolknutý hluboko v krku. V povinné výbavě Vám tak nesmí scházet peán.

 

Po odebrání háčku, je nutno použít desinfekci, kterou naneseme jak na rány vzniklé po našem háčku, tak i na krvavé šrámy z minulosti.

 

Při fotografování máme pod námi podložku a dáváme pozor, aby nám ryba nevyklouzla z rukou. Myslíme také na to, že je delší dobu na suchu a tak rybě neuškodí, když ji polijeme vodou.

 

Správně a šetrně vrátíme rybu tam, kam patří tak, že rybu vezmeme do mokrých rukou, položíme ji do vody a necháme ji vzpamatovat se. Ryba Vám tak z rukou po chvíli odplave úplně sama a ploutví zamává na rozloučenou.

 

Nebuďme hloupí a chovejme se u vody i všude jinde s citem, se zdravým rozumem a s odpovědností.

 

Autor: Marek Uhlíř