Základní druhy ryb v našich vodách (5.část)

V předchozích částech jsme se podívali na poměrně zajímavé ryby, se kterými se může setkat i začátečník a tento příspěvek nebude výjimkou.

Candát obecný (Sander lucioperca)

Jeho dlouhé tělo, oči mající opálový lesk a především široká tlama vybavená relativně velkými a ostrými zuby, ve mně, jako v člověku, vyvolává pocit strachu. Představa, být malou, vystrašenou rybkou a být jeho kořistí, mě děsí. U nás nepůvodní, ale díky své konzumní a sportovní hodnotě většinou hojně rozšířená ryba. Mladší jedince můžeme zahlédnout v hejnu, větší kusy však žijí zásadně samotářský život.

Výskyt:

Dává přednost kamenitému dnu a teplejší vodě. Stojaté a pomalu tekoucí vody - údolní nádrže a rybníky především. Citlivý na obsah kyslíku a kvalitu vody. Nepatří mezi bojovné ryby, ale kvalita masa, díky které je námi bohužel opět loven tak, že jeho stavy se už také musejí brát v potaz, vše vynahradí.

Neuvěřitelné úlovky o váze 21kg a 130cm jsou stále mezi námi.

 

candat o. 50cm

Způsob lovu:

Plavaná, položená, přívlač. Na internetu můžeme najít případy, kde candát zabral i na mušku.

Nástraha: mrtvé i živé rybky, umělé nástrahy, žížaly. Malý candát mi zabral jednou na kousek chleba, musel být pomatený. Ale vidíte, téměř vše je možné.

Prut: střední akce, do 4 m

Naviják: smekací, střední velikost

vlasec: 0,30 – 0,35 průměr

(Ne vždy tak důležité)

IMG_5187

Tip: vzhledem k jejich výskytu u dna, bych zvolil způsob na položenou s jednoduchým návazcem – šňůra, dlouhá 20-25cm, silná stejně tak, háček č. 2-1/0 a průběžné olůvko. Povolená brzda a můžete čekat až se cívka roztočí. Nedaleko od břehu – na mrtvou rybku/její filet. Učinil bych tak koncem srpna, nebo během podzimu v brzkých ranních i večerních hodinách.

 

Autor: MU