Novinky

Závody Narybolov Fishing Cup Vroutek 2024

Narybolov Fishing Cup Vroutek
Pravidla a specifikace závodu

 foto3

Místo konání: Soukromý rybník Molcar – Vroutek
Termín závodu: 27-29.9.2024
Příjezd: možný od 12:00 hod.
Prezentace a losování: 27.9.2024 – 14:00 hod.
Zahájení: 27.9.2024 – 16:00 hod.
Ukončení: 29.9.2024 – 10:00 hod.
Počet týmů: 15
Složení týmu: 2 rybáři, max. 4 pruty
Doba lovu: Nonstop 42 hod.
Startovné: 8.000,- Kč za tým

Zahájení závodu:
Zahájení proběhne prezentací a losováním přímo u rybníka v pátek 27.9.2024 od 14:00 hod. Následně bude přesun na lovná místa, začátek chytání od 16:00 hod.

Lovná technika a další specifikace:
Tým se skládá ze dvou rybářů, přičemž každý chytá na max. 2 pruty.  Chytá se pouze na položenou pod háčkem, z odhozu, s jedním návazcem opatřeným háčkem bez protihrou.  Zig rig povolen. Jedno či dvoj návazec s krmítkem není povolen. Každý tým loví pouze ve svém sektoru tak, aby neomezoval sousední týmy.

Zakrmování a vnadění:
V průběhu celého závodu je povoleno zakrmování ze břehu a to pouze kobrou, lopatkou, prakem, PVA.  Je zakázáno vnadit krví, mléčnými kaly, nevařenou kukuřicí či luštěninou, červy. Spomby, rakety, zavážecí lodičky, čluny, echoloty a deepry jsou zakázány.

Zdolávání, vážení, měření:
V případě nutnosti při zdolávání větší ryby jsou okolní týmy připraveni umožnit zdolání takovéto ryby a v případě potřeby stáhnout své pruty, přičemž se chytající snaží udržet rybu ve svém sektoru. Orientační vážení provádí rybář, jedná-li se o bodovaný úlovek, provádí vážení přivolaný rozhodčí. V případě, že se rozhodčí nemůže dostavit neprodleně, bude ryba uložena do saku nebo vezírku. Vyháčkování probíhá v odháčkovací podložce s bočnicemi nebo vaničce. Po zvážení je ryba puštěna zpět do vody. Bodovaný úlovek bude zapsán do karty rybáře a do karty rozhodčího. Do karty zapisuje výhradně rozhodčí. S každým úlovkem zacházíme co nejšetrněji, v případě potřeby ošetříme desinfekcí.

Bodované ryby:
Mezi bodované ryby patří kapr obecný a amur bílý. Bodováno je 5 nejtěžších ulovených ryb nad 5kg formou přepisu. Výsledkem je součet max. pěti nejtěžších nachytaných ryb. Je-li součet stejný u několika týmů, vyhrává tým s těžší rybou. Je-li nejtěžší ryba stejné váhy, bere se druhá atd. Stejným způsobem je vyhodnocena nejtěžší ryba závodu. Je-li v průběhu celého závodu chycena jiná ryba (jeseter apod.) bude neprodleně vrácena zpět vodě.

Ukončení závodu:
Ukončení je 29.9.2024 v 10:00 hod. s následným vyhlášením vítězů a předáním cen. Signál k ukončení závodu vydává výhradně rozhodčí. Bude-li v době ukončení tým zdolávat rybu chycenou před ukončením, bude i tato započtena do závodu.

Startovné a registrace:
Startovné pro jeden dvoučlenný tým je 8.000,- Kč. Registrovat se můžete osobně na prodejně rybářských potřeb Narybolov.cz, Vroutecká 1183, Podbořany 44101, nebo emailem na info@narybolov.cz – do předmětu uveďte „Závody Vroutek 24“, případně na tel. č.: 777752803. Startovné se platí bankovním převodem ve prospěch účtu: 3134308143 / 0800 v podobě zálohy ve výši 4.000,- Kč a to do 10ti dnů od registrace. Doplatek ve výši 4.000,- Kč musí být uhrazen nejpozději 2 měsíce před termínem konání, tedy do 27.7.2024. V případě, že nebude doplatek uhrazen, záloha propadá ve prospěch organizátorů.

Ceny a kategorie:
Kromě drobných cen pro každý soutěžící tým, pohárů pro vítěze, se soutěží o finanční ceny viz. níže:

1. cena: 20.000,- Kč
2. cena: 15.000,- Kč
3. cena: 10.000,- Kč
Nejtěžší ryba: 2.500,- Kč

Pořadatel a rozhodčí:
organizátor - David Oktábec, Tel: 777752803, info@narybolov.cz, david.okt@seznam.cz
rozhodčí – Petr Janko
rozhodčí – Petr Velš

Specifikace, povinná výbava rybáře a další opatření:
- zúčastnit se může rybář nad 12 let, rybářská povolenka není nutná
- povinná výbava: podběrák min. 90x90cm, vaničková podložka, váha, 2x EKO vezírek nebo EKO sak, vážící trojnožka a vážící sak, peán, desinfekce
- pořadatelé si vyhrazují právo změny pravidel
- každý závodník, který se zúčastní závodu jedná na vlastní nebezpečí
- závodník svou registrací akceptuje výše uvedené podmínky

Informace o vodě a rybí osádce:
Soukromí rybník Molcar Vroutek se nachází západně od obce Vroutek na Podbořansku. Je zasazen do příjemné přírody, je lemován loukami a lesy. Parkování, občerstvení, toaleta, umývárna se sprchou je součástí areálu. Velikost rybníku je cca 3ha, max. hloubka do 6m, dno je pískovo-hliněné, břehy rovné (někde nepatrně klesající). Průměrný kapr je zde 6-8kg, jsou zde i 15kg+. Dále amuři, jeseteři, drobně bílá ryba.

mapa

foto1

foto2

Pstruhová sezona

Tak se nám to pomalu, ale jistě blíží. Pstruhová sezona je za dveřmi a rybáři s muškou a
lehkou přívlačí se nemohou dočkat. Od 16. dubna se konečně po dlouhé zimě můžete vydat na pstruhové revíry.
Na své oblíbené, silné a nevyzpytatelné řeky. Na říční dravce.

muškování

Nejspíš Vás bude čekat v tomhle počasí mírně zakalená voda, to by ale neměl být tak velký problém.
Pstruzi se budou držet u dna a budou využívat nových přírodních úkrytů. Začátkem sezony bych volil spíše níže položené revíry,
kde bude voda přeci jen o trochu teplejší a ryby by zde mohly být tak více aktivní.

Mějte na mysli,

že nějaké organizace zvýšili míru pstruha obecného a také změnili dobu hájení lipana podhorního.
Důvod je prostý – těchto ryb narozených v přirozeném prostředí opravdu stále ubývá a tak prosím,

myslete na to, až se Vám dostanou do rukou. Nezapomínejte, že první ryby se přece vrací vodě.

River - do článku

Zákaz brodění

Myslete také na to, že na některých revírech se v této době stahují ryby na svá trdliště před nadcházejícím třením.
V rybářském řádu o zákazu brodění nic napsané není a jako takový samotný zákaz ani není.
Ovšem můžeme na něj narazit spolu s očíslováním revíru, kde je zákaz brodění přesně vymezený právě z těchto důvodu,
kdy my sami můžeme opět uškodit přírodě tím, že rozšlapeme nové přírůstky.

Přívlač/muškaření

Pokud jste narazili na místo, kde máte sice jeden záběr za druhým, ale jedná se o malé pstruhy „bezmíráky“, běžte, prosím dál.
Tyto ryby jsou k narušení ochranné vrstvy velice náchylní a trojhák v jejich tlamě,
pobyt na souši a následně zakrvácená tlama jim pomůže akorát tak plavat na dně řeky břichem nahoru.

NE! Trojháčkům a protihrotům

I na mírového pstruha je trojháček zbytečně velký. Můžete být ohleduplní a můžete jej vyměnit za jednoháček bez protihrotu.
Nebo můžete vzít štípačky a zbavit se jednoho či dvou háčků a zamáčknout protihroty.
Není to tak těžké, uděláte dobrou věc a o rybu nepřijdete. Chytám tak již třetím rokem a když se ryba vyvlíkne,
tak se zkrátka vyvlíkne. Nemůžete naštěstí vyhrát každý souboj. Nebo můžete použít gumové nástrahy s jednoháčkem.

Dnes máme za pstruhové revíry například i údolní nádrže nebo rybníky.
Pojďme toho využít i po stránce, že když máme chuť na rybí maso,
můžeme tedy spíše sáhnout po kaprovi obecném, než lipanovi či pstruhovi.

 

Při zacházení s rybou

  • mějme mokré ruce a podběráky, abychom jim nepoškodili ochranný sliz

  • pokusme se vyprostit háček ve vodě, v podběráku a zkrátit tak čas strávený na souši

  • používejme desinfekci

  • používejme mokrou podložku

  • pokud jste se rozhodli, že si rybu ponecháte, netrapte ji přežíváním ve vezírku a podobně.

 

 

Autor: MU

Zimní oblečení k vodě

Ačkoliv rybaření provozujeme především v letních měsících, pro spoustu lidí patří mezi celoroční záležitost. A pro ty sezonní ukážeme dnes pár tipů, které by mohly posloužit a díky kterým byste se mohli dostat k vodě právě i v zimě.


Oblečení přirozeně přizpůsobujeme ročnímu období a nesmíme zapomínat, že u vody je vždy o něco chladněji a to především u neaktivního rybolovu (kaprařina apod.)
Investice do kvalitního oblečení není zbytečná a bude úspornější, když investujete větší obnos jednou, něž si pořizovat každý druhý měsíc něco, co nevydrželo.

muškaření (oblečení)

Spodní vrstva – tedy termo prádlo se hodí spíše pro chladné dny a měli byste se v něm cítit příjemně. Dokáže odvádět pot od těla, udržuje tělesnou teplotu a nechává Vaši pokožku suchou. Funkční materiály jsou v tomto velice dobré a nebudete litovat, když je na sebe ráno navléknete. Navíc ho můžete využít i při výletech na hory a podobných akcí.

 

Boty

 

V létě někteří rybáři chodí řekou bez obuvi a nechávají chladný proud aby je osvěžil, avšak v podzimním a zimním období bych řadil obuv na první místo. Boty by měly být dostatečně teplé, pohodlné a perfektně izolované proti vlhkosti a chladu. Dobrou volbou mohou být vyhřáté holínky, ale skvělé jsou brodící nebo outdoorové boty, které můžete využít i jinak. Nezapomínejte na kvalitní ponožky, ve kterých se vám nebude potit noha. Většinou u vody pár hodin zůstáváte, musíte se cítit pohodlně a hlavně být v suchu.

sedící rybář

Pokud máte brodící kalhoty, či prsačky, máte nejspíš vyhráno. Někomu ale nemusí vyhovovat a tak je pro něj jednoduší sáhnout po teplé mikině a nepromokavé bundě. Na našich i ostatních stránkách a e-shopech najdete opravdu velkou škálu oblečení. Jak letního (vesty apod.) tak toho na chladné dny. Preferuji spíše sezonní rybolov, ovšem i ten v zimních časech má své kouzlo a byla by škoda o to přijít.

 

Základní druhy ryb v našich vodách (3.část)

Lín obecný (Tinca tinca)

Kaprovitá ryba, kterou někteří rybáři vnímají za velmi krásnou díky specifickému zbarvení. Zlatá, černá, žlutá, olivově zelená – když tyto barvy smícháme, vznikne právě Lín. Ne tak do slova samozřejmě… Má pouze jeden pár požerákových zubů, na rozdíl o kapra. Je také znám, díky neodolatelné chuti svého masa.

Lín není všední rybou a proto je pro rybáře zážitek, když ho může vytáhnout na chvíli na břeh. Nebude ale nadšen ze špinavého podběráku. Díky velké vrstvě slizu na drobných šupinách je to nevyhnutelné. Lína můžeme poznat podle jemných záběrů, kdy si s námi zahrává a nechá nás dlouze čekat, než se brzda rozjede.

Běžná velikost může být okolo 25-40 cm, ovšem jsou i případy, kde se můžeme setkat s velikostí okolo 50 – 70 cm, cca 7,5 kg, a to už je ohromný kus do sbírky.

Líni žijí většinou samotářský život, je výjimkou pokud ho spatříme ve skupinkách. Jeho největším predátorem bývá štika, která se vyskytuje v podobných místech, ovšem díky svému zbarvení se Lín dokáže dobře maskovat.

Lín obecný

Vyskytuje se:

ve stojatých i mírně tekoucích vodách, které jsou prorostlé vegetací, zejména v nížinách. Je nenáročný na množství kyslíku. Potrpí si však na zarostlých místech s menší hloubkou.

Za nástrahu můžeme použít spoustu věcí, mezi které patří: všechny druhy žížal, těsta, kukuřice, těstoviny, červíky

Můj poslední záběr byl na těstovinové kolínko s kouskem česneku

Na lína nepotřebujeme nic speciálního, ať jde o potravu nebo vybavení. Můžeme se ho pokusit chytat jak na položenou, tak na plavanou. Pro mě je snadnější na plavanou, kvůli jeho „drzým“ záběrům. Je to zábava, o tom žádná. Když Vám zabere, hraje si s Vámi.

Neřekl bych, že dnes je chycení lína přímo vzácnost, ale dostáváme se opět do situace, kterou dobře známe s jinými druhy ryb. Zkrátka jich není tolik, co dříve a možná bychom o tom měli přemýšlet, nebo s tím něco dělat.