Amur bílý

V Česku nepůvodní druh kaprovité ryby, pochází z Číny. Byl k nám dovezen za účelem likvidace porostů rákosí. Dnes patří mezi silnější bojovné ryby, které by chtěl zdolat leckdo z rybářů. Podlouhlé tělo válcovitého tvaru připomínající torpédo. Rybáře láká především délka této ryby, která může ve svém přirozením prostředí dosahovat až 150 cm a co se hmotnosti týče, čísla se mohou pohybovat až kolem 50 kg. Ovšem v evropských zemích dorůstají délky 100 cm a váha se pohybuje okolo 20 kg.

Potrava

V prvních dnech se amur bílý živí především zooplanktonem. Později se živí zmíněnou rostlinou potravou. Pokud ale vyrážíme na amura v Čechách, určitě můžeme využít pečivo, kukuřici, plovoucí boilies nebo velmi populární ovoce, kterým je například třešeň. Vůbec nejúčinější návnadou se mi ale osvědčila pár dní stará patka rohlíku, kterou nechávám prostě plavat na hladině.

Amur má velmi dobré maso a většina lidí ho tak volí na Vánoce místo kapra, kterému se maso podobá. Bílé, chutné, ale netučné s malým obsahem kostí.

Amur do clanku

Tip

Amura můžeme lovit jak na položenou, tak na plavanou. Jsou i takové případy, kdy amur zabral dokonce na přívlač. Amur se pohybuje po většinou v hejnu a rád okusuje rákosí. Tak poznáme amurovu přítomnost. Pokud se rozhodnete pro lov na položenou, nic tím neztratíte. Postačí lisovaný rohlík nastražený na háček tak, aby se po dopadu do vody hned neuvolnil. Amura můžeme hledat ve stojatých teplejších vodách, na slunných místech. Pokud vidíme, jak se vyhřívají přímo na hladině, opravdu postačí háček s rohlíkem bez kterýchkoliv pomůcek.