Etika rybáře

Naše chování u vody, v přírodě a vůči nám rovnocenným tvorům je někdy až poněkud směšné. Pro někoho je naprosto v pořádku v lese odhodit plastovou lahev, uhasit v řece cigaretu a nechat ji plavat klidně dál. Pro někoho je přirozené po těchto lidech věci uklízet a dát je tam, kam patří. Ne kvůli nim, ale kvůli přírodě. To samé je to s (ne) rybáři. Již nespočetně jsem měl tu čest setkat se s lidmi, pro které je zcela všední vrátit rybu do vody doslova vyhozením do vzduchu.

Dodržovat pravidla Rybářského řádu

I mně se zdají nějaká ustanovení vadná a dovedl bych si představit jejich úpravu. Nicméně má to své důvody a je nutné, abychom se jich drželi, protože následně může být i hůř. V dnešní době, kdy není tolik ryb, jak bývalo, je to dvakrát tak důležité.

odpadky ve vodě111

Správné zacházení s rybou a pouze povolené způsoby lovu

Snažíme se, aby ryba po dobu pobytu na souši prošla co nejmenším stresem, protože i to by mohlo mít pro rybu do budoucna nehezké následky. Používáme nejlépe podložku, popřípadě trávu, nikoli tvrdý povrch. Pro manipulaci s ní je třeba míti mokré ruce. Pokud je to možné, vyjmeme háček již ve vodě, pomocí podběráku. Používáme rybí desinfekci a to i na krvavá místa, která jsme sami nezpůsobili.

K povoleným způsobům lovu není třeba nic říkat. Jen bych dodal, že upilováním/zmačknutím protihrotu rybě neuškodíte. V dnešní době seženeme v každém ryb. obchodě háčky bez protihrotů.

Příroda tu byla první

Co k vodě přináším, od vody odnáším. Pokud vidím nepořádek po ostatních, neotálím a pokusím se to napravit. Při rybolovu dbáme na zákazy brodění, rozšlapat trdliště ryb je neomluvitelné.

odpadky na souši 1

Ohrožené druhy ryb vracím zpět do vody

Lipan podhorní, pstruh potoční, úhoř říční, parma obecná, jelec jesen a stále bych mohl pokračovat.

Někde se zvedla míra pstruha obecného na 27 cm, což je dle mého názoru stále málo. Ve „vesnických“ řekách jsem deset let zpátky mimo lipana, úhoře a parmy měl možnost poznat i velké okouny říční. Dnes tohle prohlásit nemohu. Proto Vás prosím, abyste k ohroženým druhům měli slitování. Aby za pár desítek let mohli chytat naše děti, na stejných místech stejné ryby

Snažím se být příkladem pro ostatní rybáře.

Chovám se u vody příkladně a když mohu, snažím se pomoci. Nepřivlastňuji si místa u vody, respektuji řád a stráž. Upozorním na pytláky.

 

Ryba je živý tvor

 

 

Autor:MU