Jak se stát rybářem

Autor: Marek Uhlíř

Spousta z nás začínala doslova s kouskem klacku omotaným dva metry dlouhým vlascem, nahozeným do potoka v místním lese. Návnadou nám posloužila vykopaná žížala nebo i nelehce lapená kobylka z louky. Osobně bych to za pytláctví nepokládal, byli jsme děti a pocit adrenalinu při tahání ryby z vody, pozdravit se s ní, prohlédnout si ji a opět ji vrátit tam, kam patří, byl, je a bude vždy něco nepopsatelného. 

Ovšem k legálnímu rybolovu, k tomu abyste si plně mohli užívat volnost, krásy velkých vod a majestátních ryb, potřebujete ze zákona splnit několik podmínek.

Rybářský lístek

Je třeba stát se členem rybářského svazu: Český rybářský svaz (ČRS) a Moravský rybářský svaz (MRS) – každý má na starosti jiné revíry.

Členství v ČRS:

  • Navštívíte místní organizaci (MO) ČRS, nejblíže místu trvalého bydliště (seznam všech MO ČRS)
  • Podat u příslušné MO přihlášku za člena (vzor)
  • Absolvovat test skládající se ze základních znalostí v oblasti rybářství, biologie ryb a právních předpisů upravujících lov ryb

Po úspěšně absolvovaném testu MO vydá: 

  • Osvědčení o získání kvalifikace pro vydání prvního rybářského lístku. Poté příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo obec s pověřeným obecním úřadem vydá, po vyplnění žádosti a zaplacení správního poplatku, rybářský lístek.
  • Členskou legitimaci. Při jejím vydání zaplatíte zápisné a členský příspěvek.

Děti do 15ti let musejí předkládat i souhlas oprávněného zástupce. 

Po splnění všech kroků si může žadatel koupit u své MO povolenku k lovu ryb (pstruhové nebo mimopstruhové rybářské revíry).

Žadatel o členství v MRS musí absolvovat následující

Získat rybářský lístek nelze zadarmo, ale také v tom nevězí nic nepřekonatelného. Pokud Vás vtáhlo kouzlo této aktivity, nebudete litovat času, peněz ani veškeré energie, kterých do toho investujete.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení