Jak vybrat rybářský vlasec

Rybářský vlasec je nedílnou součástí prutu s navijákem. Právě na něj navazujeme různé nástrahy, abychom pak mohli navíjet náš úlovek. I když většina vlasců vypadá velmi podobně, není tomu tak a my se dnes podíváme na pár znalostí a pokusíme se Vám usnadnit výběr správného vlasce, což je pro rybolov poměrně důležité.

Základní rozdělení

Monofilní vlasec

  • bývá pružnější

Multifil

  • spletená nylonová vlákna

  • pevnější

pstruzi

 

Průměr

První variantu můžete využít téměř na všechny techniky. Musíte si ovšem hlídat nosnost a průměr vlasce. Ty z nejmenších průměrů (tzn. 0,16 – 0,20 mm) používáme pro lov menších ryb. Tedy skvělá volba pro techniku přívlač nebo plavanou, kde chytáte ryby v rozmezí 20 – 40 cm. Tento průměr se Vám může zdát slabý, ale nemusíte se ničeho bát. Na přívlač je to ideální volba a na obalu Vás může ujistit nosnost vlasce.

0,20-25 a výše

Tento průměr vlasce by měl stačit na střední velikosti ryb (50 – 90 cm). Například na kapry skvělá volba. Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi. Na tento průměr se dá vytáhnout až na břeh štika, 115 cm, pokud netlačíte příliš na pilu a máte trpělivost v souboji.

Kdybyste se chystali na sumce, velké štiky, zkrátka velké ryby. Zvolil bych průměr 0,50 mm a více. Pokud opravdu máte nastraženo na velkou rybu, nikdy nevíte, co může návnadu vzít.

Délka

Z logického hlediska je jasné sáhnout po vlasci, který má délku 200m, když máte v plánu chytat na velkou vzdálenost. Na samotné cívce navijáku je téměř vždy napsané kolik metrů určitého vlasce dokáže navinout. I když lovím na řece, kde nepotřebuji mít 150 ani 200 metrů vlasce, nechávám si vetšinou navinout skoro plnou cívku, díky čemuž se mi poté lépe nahazuje. To ale záleží na každém z nás.

 

 

Autor: MU