Základní druhy ryb (7.část)

Lipan Podhorní

V dnešním článku se budeme zabývat jednou z našich typických ryb, na kterou bohužel už v dnešní době není lehké narazit na obyčejné vodě. Deset, patnáct let zpátky jich bylo v řekách mnoho a nebylo mimořádné, když se Vám ji podařilo chytit. Jednalo se o kusy v rozmezí 25-35 centimetrů, což bylo skvělé.

Lipan – cenná sportovní ryba, s královskou hřbetní ploutví tzv. praporec, obývající lipanové pásmo. Hlava, zakončená lehce špičatými ústy, je vzhledem k tělu poměrně malá, tělo pokryté šupinkami a místy kolem hlavy se můžou objevit i černé tečky. Stanovištní ryba, která není plachá. Potrpí si na ní zejména muškaři. Lipan umí bez problémů vyskočit do výšky pro hmyz, i když většinou sbírá potravu z hladiny. Lipana ovšem můžeme zkusit chytat i na přívlač – menší třpytka, plandavka či wobler. Nebo úplně nejjednodušeji na plavanou na menší rousnice nebo červíky.

Lipan do článku

 

Tip:

Prut: jemný, délka 2,5 m

Naviják: muškařský/menší na přívlač

Vlasec: 0,15-0,18 mm

Šňůra: č. 4

Velikost háčku: č. 16-20

Nástraha: umělé mušky menších velikostí, plandavky, třpytky, rousnice, červi

Rekordní záznam: 72 cm, 6,5 kg

lipan do článkun 2

Výskyt: proudící chladné podhorské vody bohaté na kyslík. Lipanové/pstruhové pásmo.

Jak je zmíněno výše. Po roce 2000 se výskyt lipana podhorního kriticky snižuje. Díky tomu také byla pozměněna jeho doba hájení: od 1. prosince do 15. června. Nevím, zda je to výbornou chutí a kvalitou jeho masa, predátory (kormorán, volavka). Pokud se Vám poštěstí ho dostat na udici, myslete na to. Je hrozné přicházet o tak krásnou rybu.

 

 

Autor: MU