Rybí smysly a komunikace (2. část)

V druhé části bychom se podívali na zbylé dva smysly, tedy zrak a hmat. Například dravci mají z pravidla vždy lepší zrak než mrchožrouti, kteří mají zase výtečný čich.

Zrak

Rybí oči jsou životu ve vodě dobře uzpůsobené, dobře pohyblivé a namísto slzných kanálků jsou tzv. slizové žlázy. Na rozdíl od savců, ryby nemají klasická víčka. U sleďovitých ryb se ale můžeme setkat se svislými víčky, která chrání oko při příliš rychlém pohybu ve vodě. Ryby mají podstatně větší zornici, aby propustila více světla ve špatných světelných podmínkách.

Rybí čočka má kulovitý tvar a díky tomu je ryba poměrně krátkozraká. Výhodu může mít např. pstruh nebo štika, protože mají oči více vepředu. Ovšem její zorné pole je velmi široké, vidí prakticky všude kolem sebe. Rybu může odradit i síla/viditelnost vlasce, či barva nástrahy.

štika, čivné body

Díky těmto bodům na spodní čelisti ryba přežije i kdyby měla náhodou oslepnout 

Hmat

U ryb vyvinut slabě. Dotykové receptory registrují hlavně tvrdé předměty. Důležitým hmatovým orgánem je tzv. postranní čára. Ta zaznamenává pohyb vody kolem ryby a pomáhá orientaci především v kalné vodě nebo větších hloubkách, kde je tma a ryba se tak nemůže spolehnout na zrak. Umožňuje rozpoznat polohu dalších ryb ve vodě nebo určit umístění kořisti nebo překážky.

oukl

Výrazná postranní čára oukleje

 

Myslete na ohleduplné a tiché chování jak u vody, tak všude v přírodě vůči obývajícím v ní.