Pomalé jaro

Ne že bych chtěl snad předbíhat, ale jaro se pomalu avšak jistě blíží. Pojďme si přiblížit pár zajímavých a užitečných rad k tomu, abychom dosáhli častých a interesantních úlovků i po zimě.

16. duben je sice stále daleko, ale mimopstruhové vody se dají využít i v těchto mrazech. Po zimním období není rybí aktivita tak velká, jak by možná někteří čekali. Teplota vody se může pohybovat kolem 2-5 º C a například v březnu, především po roztání ledu bývá rybaření na mimopstruhových vodách poměrně úspěšné. Pokud hladina mírně stoupne, a voda je relativně zakalená, pak se ryby zdržují spíše u břehu, kde hladina vody působí klidně. V tomto případě je dobré myslet na to, abychom používali jemné techniky rybolovu.

jaro


U montáží se snažíme volit jemné vlasce, malé háčky. Velikost háčku 10-16, sílu vlasce 0,16-20. Pokud ale jdeme na konkrétní rybu, musíme to vzít v potaz a na větší rozměr použít silnější vlasec.

 

Délka návazce + návnada

stojaté vody – kratší varianta, aby návnada byla co nejblíže ke krmítku

tekoucí vody – delší návazec, těžší závaží

V jarním období bych použil menší nástrahy než obvykle. Určitě bych se nebál vsadit například na pop up kuličky vel. 10-14. Vařenou či umělou kukuřici. Pro zpestření návnady můžeme využít booster. Dnes už máme mnoho druhů k dispozici, nikdy ovšem nezklame ovocná příchuť. Nebo dále obalovací pastu, která se ve vodě rozpouští mnohem rychleji a přidá tak na atraktivitě návnady.

Na jaře bych se zaměřil na lokalitu rybolovu, kterou jsme zmiňovali, počasí (teplejší jarní dny) a nástrahu. Můžeme také zkusit červy a rousnice, ale pokud jste doposud nevyzkoušeli pop up, určitě bych tomu dal přednost.

 

 

MU