Výběr lokality v závislosti na ročním období - tekoucí vody (řeky)

Řeky jsou pro mě něčím, co mě přitahuje o dost více než stojaté vody. Dokážou měnit svou tvář doslova během pár chvil. V jejich vodách se to většinou hemží rozmanitějšími druhy ryb, proto nikdy nemůžete vědět, co vám zrovna zabere. Chytání na nich je specifické a má svá pravidla, která se v některých ohledech liší od lovu na stojatých vodách. Pokusím se vám poodhalit opět dle mých vlastních zkušeností a poznatků od vody to, jak hledám ryby v řekách v různých částech roku. Na řekách je tato činnost obvykle mnohem složitější než na stojatých vodách. A jen hodiny, dny, měsíce, roky strávené okolo řeky, vám některá tajemství dokážou poodhalit a to jen proto, abyste další sezónu zjistili, že je vše zase trochu jinak ☺. A proto nelze brát to, co jsme zažili a poznali doposud jako dogma a je potřeba se snažit neustále zdokonalovat a poznávat.

Jarní období (polovina března - konec května):

Jaro na řece je specifické tím, že odtává sníh a pokud ho přes zimu napadlo vetší množství a přijde razantnější oteplení, teče pak řekou ledová sněhová voda, zvýší se průtok, zakalí se a zpravidla tečou sloupcem i různé nečistoty, které voda spláchla s sebou. V tomto období je pak velmi obtížné na řece chytat, není to ale nemožné. Chce to se obrnit trpělivostí a ryby hledat. Nejlepšími místy jsou pak příbřežní partie za zatáčkami, kde voda zpomalí, různá slepá ramena mimo hlavní proud, místa za mostními pilíři nebo jinými objekty, které narušují monotónnost toku. Pokud znáte různé podvodní valy, za kterými se točí voda nebo tzv. vracáky, je to také dobré místo. Pokud je voda v normálu, jsou dobrá opět různá vyvýšená místa a rozsáhlejší mělčí partie řeky a slepá ramena, kde se bude voda rychleji ohřívat. 

Letní období (začátek června – polovina září):

V letním období budeme mít co dočinění s rekreanty i na řece. Zejména vodní skútry a rychlé čluny umí pěkně potrápit, respektive jejich bezohlední provozovatelé, kteří si myslí, že jsou na řece sami ☺. Průtok je již většinou ustálený nebo se ustaluje. Pokud tedy nepřijdou nějaké větší jarní deště, ryba je rozjetá již po celém toku a v závislosti na počasí a dalších okolnostech v řece migruje. Pokud jsou velká vedra, snaží se vyhledávat hlubší, případně proudnější partie řeky. Místa, kde se nachází různé přítoky, kde do řeky přitéká chladnější okysličená voda nebo se shromažďuje pod jezy, kde se voda okysličuje. V těchto vedrech lze na těchto místech rybu najít a lovit. Stejně dobrá mohou být i těžko dostupná místa, kde stromy a vegetace přesahuje nad vodní hladinu a vytváří stín a úkryt zároveň. Jako u stojatých vod, i zde platí to, že lepší zkušenost mám s větrným počasím, které doprovází dešťové přeháňky a bouřky. Voda se mírně podkalí a zvedne se lehce průtok. Ryby se pak rozjedou po řece, hledají aktivně potravu a je snadnější je ulovit. I zde na řece bude mít určitě vliv na migraci ryb (zejména v jarním a začátkem letního období) tření.

Podzimní období (polovina září – konec listopadu):

Opět nastává mé nejoblíbenější období k lovu. Vše se začíná pomalu zbarvovat do podzimních barev, u vody nastává po létě dlouho očekávaný klid a ryby se ve větším začínají shánět po potravě, aby si vytvořily dostatečné množství tukových zásob na zimní období. Ryby je vzhledem k tomu možné najít téměř po celém toku, jen už je nehledám ve vyloženě mělké a proudné vodě nebo pod jezy, i když vím, že někteří kolegové mají úspěch i na těchto místech. Jak říkám, je neustále co zkoušet a učit se. Občas ryby dovedou pěkně překvapit tím, že se zdržují na místech, kde bych je minimálně já nečekal ☺. Obvykle na podzim začínají mít smysl větší krmné kampaně. Ryby se tak snažíme udržet na krmném místě delší dobu, což hlavně na větších řekách (jako je Labe) znamená opravdu velké množství krmení, aby se nám to podařilo, protože pokud nám najede hejno, dokáže doslova vyluxovat řádně zakrmené místo během pár chvil. V závislosti na počasí lze s touto taktikou pokračovat až do doby, než se voda ochladí natolik, že se ryby přestanou krmit ve velkém a začnou se stahovat do klidnějších a hlubších partií řeky.

Zimní období (začátek prosince – polovina března):

Zimní lov na řece dává (nejen podle mé zkušenosti) více šancí k ulovení ryby. Vzhledem k tomu, že voda v řece proudí, tak i ryby musejí být více či méně neustále v pohybu. Tím pádem potřebují sem tam doplnit energii v podobě potravy. Vzhledem k ledové vodě, a tím pádem i tomu, že je v řece již minimum přirozené potravy, můžeme mít při správné taktice a pečlivé lokalizace ryb, tak trochu eso v rukávu, když jim předložíme naši nástrahu. S krmením to již nemá ve většině případů smysl nějak přehánět. Soustředím se na tři hlavní věci - lokalizace, minimum kvalitního krmení a maximálně atraktivní nástraha. Ryby hledám v hlubších partiích řeky, v různých prohlubních, v hlubších slepých ramenech, u různých starých zatopených hrází, zdí nebo rozvalin na dně řeky, v nadjezí a u různých překážek nebo v místech, kde se vytvářejí vracáky.