Výběr lokality v závislosti na ročním období – stojaté vody

Stojatých vod na našem území je celá řada a my tak máme z čeho vybírat. Od opravdu malých rybníčků až po veliká jezera a přehrady. Máme na výběr různé zatopené pískovny, povrchové doly po těžbě uhlí, štěrku atd., které vznikly většinou rekultivací krajiny, nebo i náhlým zatopením při dlouho trvajících deštích nebo vlivem spodních pramenů. Liší se mezi sebou hlavně velikostí, hloubkou, členitostí dna a jeho strukturou v závislosti na podloží. V mnohých z nich najdeme pod vodní masou ještě pozůstatky těžby v podobě strojů a jiných nepřirozených překážek, které se stali dokonalými úkryty pro všechny vodní živočichy včetně ryb. V tomto díle se vám pokusím přiblížit, jak se snažím ryby lokalizovat v jednotlivých částech roku na těchto vodách. Berte prosím vše jako mé osobní postřehy, které mám odzkoušené a které se mohou určitě od vašich postřehů trochu lišit. Vše, co píši, je uváděno z mých zkušeností a z lokalit, které v průběhu roku navštěvuji. Každé období má svá specifika a je na šikovnosti a znalostech každého rybáře, jak se dokáže s danými podmínkami popasovat.

Jarní období (polovina března - konec května): Jaro, zejména to brzké kdy pokrývka ledu (pokud vůbec byla) pomalu zmizí a hladina se otevře. V tomto období je nejlepší začít hledat ryby poblíž zimovišť s větší nebo střední hloubkou na daném revíru, nebo různé hrany a předěly hlubší a mělké vody. Těsně po rozmrznutí hladiny ryby většinou ještě nejsou rozjeté do mělkých vod. K tomu dochází, jakmile sluníčko začne nabírat na intenzitě a tyto mělčiny a příbřežní partie se začnou prohřívat jako první. V tu chvíli už se vyplatí zaměřit se na různá vyvýšená místa pod hladinou v podobě lavic nebo rozsáhlejších mělčin, a pokud zde ještě ke všemu začíná bujit vodní vegetace, bude to určitě jedno z nejlepších míst. Ideální jsou i příbřežní partie, které jsou lemovány například rákosem. Dobré je vyhledat místa na revíru kam dopadá během dne nejvíce slunečního svitu, tato místa se budou prohřívat jako první a ryba je určitě bude vyhledávat. Postupně, jak se voda začne více a více ohřívat, se ryba bude rozjíždět po celém revíru. Pak je dobré, jako ostatně v každém období, sledovat vodní hladinu a ryby nám většinou napoví, kde se zrovna zdržují. Nejlépe je tato aktivita vidět při úsvitu či soumraku. V neposlední řadě nám o výskytu ryb může napovědět i tření ryb v závislosti na druhu, které se překlene i do letního období. To ovšem záleží i na teplotě vody a dalších faktorech, které ovlivňují kdy a jak dlouho tření daného druhu trvá. 

jaro na vodě

 

Letní období (začátek června – polovina září): Toto období je u vody asi nejrušnější ze všech. Kromě nás rybářů zde potkáme i lidi, kteří se jdou třeba jen vykoupat nebo využít vodu pro různé vodní sporty, táboření a jiné aktivity. Někdy to může být vcelku frustrující, protože na některé vody je vyvíjen tak velký tlak, že se může zdát skoro nemožné si v klidu nahodit. Je třeba se trošku obrnit trpělivostí a zkusit třeba něco z toho využít ve svůj prospěch. Třeba vyrazit na ryby až večer, kdy koupající vyklidí pole a sednout si na takové místo, kde se lidé celý den koupali, není vůbec špatná strategie. Zvířené dno a okysličená voda totiž zcela určitě přiláká ke krmení mnoho druhů ryb. Další vhodná letní místa jsou u různých přítoků, kde se voda okysličuje. Můžeme zkusit i hlubší partie, kde voda není tolik prohřátá a je v ní rozpuštěno více kyslíku, nebo místa, kde nad vodu zasahují převislé stromy a poskytují tak rybám stín. V tomto období nám zejména u větších vodních ploch pomůže vítr. Zde je vhodné vyhledávat návětrné břehy, tady vítr opět zvíří dno a okysličí vodu a ryby tahle místa určitě budou následovat a krmit se. Je potřeba sledovat i počasí. Jasné prosluněné dny, kdy teploty atakují 30 stupňů, nejsou úplně ideální. Je lepší deštivé počasí doprovázené bouřkami a větrem, které vodu opět ochladí a okysličí a tím nastartuje ryby k přijímání potravy.

 letní rybolov

 

Podzimní období (polovina září – konec listopadu): Pro mě asi nejoblíbenější část roku. U vody se to pomalu ale jistě začíná vylidňovat, tím pádem začíná všude vládnout klid. I když je ještě u vody dost rybářů, tak koupajících a jiných rekreantů už moc nezůstalo. Hlavně ryby se začínají pořádně krmit na nadcházející zimní období. V podzimním období je ryba rozjetá většinou ještě po celém revíru v závislosti na okolnostech jako je počasí, tlak rybářů apod. Často hledá aktivně potravu. Je dobré vyhledávat je u různých podvodních překážek, zlomů a lavic. Na podzim je také dobré sledovat vítr, jelikož je v tomto období větrno celkem často a ryby na to reagují. Vhodné jsou návětrné strany na které fouká teplý západní vítr, na lavicích na volné vodě jsou dobré strany za větrem, kde za lavicí vzniká zvířené dno a je sem nanášena potrava a to zejména jejich úpatí. Opět platí to, že je potřeba důkladně sledovat vodu a aktivitu ryb, která jak už bylo psáno, často napoví, kde se právě vyskytují a krmí.

 podzim u vody

 

Zimní období (začátek prosince – polovina března): Toto období má své nezaměnitelné kouzlo. U vody je už absolutní klid a mnohdy se stane, že jste u revíru úplně sami a to mám na tom nejraději. Takže pokud nám stojaté revíry ještě nepokryl led, tak nám nic nebrání pokusit se o nějakou zimní šupinu. Sice už to není o sériích záběrů, i když i to se může stát a ryby mohou překvapit. Většinou to však nebývá při zimním rybaření pravidlem. Ryby nám už svou aktivitou v zimě příliš nenapoví, kde by se mohly vyskytovat, tak je potřeba se spolehnout na instinkt.  V tomto období se zaměřuji zpravidla na klidové zóny na revíru, kde je hlubší voda a kde předpokládám, že by ryba mohla přečkávat zimu nebo v blízkosti těchto míst. Dobrá jsou místa, kde se nachází různé potopené překážky v podobě stromů, keřů apod. a je u nich dostatečná hloubka. V zimním období je dobré opět spíše zatažené počasí bez výrazných teplotních rozdílů během dne a noci. Pokud fouká vítr jsou dobrá závětrná místa například za ostrovy, lavicemi, apod., kde vzniká klidová zóna.

zimní rybolov

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení