Výběr lokality v závislosti na ročním období – stojaté vody

Stojatých vod na našem území je celá řada a my tak máme z čeho vybírat. Od opravdu malých rybníčků až po veliká jezera a přehrady. Máme na výběr různé zatopené pískovny, povrchové doly po těžbě uhlí, štěrku atd., které vznikly většinou rekultivací krajiny, nebo i náhlým zatopením při dlouho trvajících deštích nebo vlivem spodních pramenů. Liší se mezi sebou hlavně velikostí, hloubkou, členitostí dna a jeho strukturou v závislosti na podloží. V mnohých z nich najdeme pod vodní masou ještě pozůstatky těžby v podobě strojů a jiných nepřirozených překážek, které se stali dokonalými úkryty pro všechny vodní živočichy včetně ryb. V tomto díle se vám pokusím přiblížit, jak se snažím ryby lokalizovat v jednotlivých částech roku na těchto vodách. Berte prosím vše jako mé osobní postřehy, které mám odzkoušené a které se mohou určitě od vašich postřehů trochu lišit. Vše, co píši, je uváděno z mých zkušeností a z lokalit, které v průběhu roku navštěvuji. Každé období má svá specifika a je na šikovnosti a znalostech každého rybáře, jak se dokáže s danými podmínkami popasovat.

Jarní období (polovina března - konec května): Jaro, zejména to brzké kdy pokrývka ledu (pokud vůbec byla) pomalu zmizí a hladina se otevře. V tomto období je nejlepší začít hledat ryby poblíž zimovišť s větší nebo střední hloubkou na daném revíru, nebo různé hrany a předěly hlubší a mělké vody. Těsně po rozmrznutí hladiny ryby většinou ještě nejsou rozjeté do mělkých vod. K tomu dochází, jakmile sluníčko začne nabírat na intenzitě a tyto mělčiny a příbřežní partie se začnou prohřívat jako první. V tu chvíli už se vyplatí zaměřit se na různá vyvýšená místa pod hladinou v podobě lavic nebo rozsáhlejších mělčin, a pokud zde ještě ke všemu začíná bujit vodní vegetace, bude to určitě jedno z nejlepších míst. Ideální jsou i příbřežní partie, které jsou lemovány například rákosem. Dobré je vyhledat místa na revíru kam dopadá během dne nejvíce slunečního svitu, tato místa se budou prohřívat jako první a ryba je určitě bude vyhledávat. Postupně, jak se voda začne více a více ohřívat, se ryba bude rozjíždět po celém revíru. Pak je dobré, jako ostatně v každém období, sledovat vodní hladinu a ryby nám většinou napoví, kde se zrovna zdržují. Nejlépe je tato aktivita vidět při úsvitu či soumraku. V neposlední řadě nám o výskytu ryb může napovědět i tření ryb v závislosti na druhu, které se překlene i do letního období. To ovšem záleží i na teplotě vody a dalších faktorech, které ovlivňují kdy a jak dlouho tření daného druhu trvá. 

jaro na vodě

 

Letní období (začátek června – polovina září): Toto období je u vody asi nejrušnější ze všech. Kromě nás rybářů zde potkáme i lidi, kteří se jdou třeba jen vykoupat nebo využít vodu pro různé vodní sporty, táboření a jiné aktivity. Někdy to může být vcelku frustrující, protože na některé vody je vyvíjen tak velký tlak, že se může zdát skoro nemožné si v klidu nahodit. Je třeba se trošku obrnit trpělivostí a zkusit třeba něco z toho využít ve svůj prospěch. Třeba vyrazit na ryby až večer, kdy koupající vyklidí pole a sednout si na takové místo, kde se lidé celý den koupali, není vůbec špatná strategie. Zvířené dno a okysličená voda totiž zcela určitě přiláká ke krmení mnoho druhů ryb. Další vhodná letní místa jsou u různých přítoků, kde se voda okysličuje. Můžeme zkusit i hlubší partie, kde voda není tolik prohřátá a je v ní rozpuštěno více kyslíku, nebo místa, kde nad vodu zasahují převislé stromy a poskytují tak rybám stín. V tomto období nám zejména u větších vodních ploch pomůže vítr. Zde je vhodné vyhledávat návětrné břehy, tady vítr opět zvíří dno a okysličí vodu a ryby tahle místa určitě budou následovat a krmit se. Je potřeba sledovat i počasí. Jasné prosluněné dny, kdy teploty atakují 30 stupňů, nejsou úplně ideální. Je lepší deštivé počasí doprovázené bouřkami a větrem, které vodu opět ochladí a okysličí a tím nastartuje ryby k přijímání potravy.

 letní rybolov

 

Podzimní období (polovina září – konec listopadu): Pro mě asi nejoblíbenější část roku. U vody se to pomalu ale jistě začíná vylidňovat, tím pádem začíná všude vládnout klid. I když je ještě u vody dost rybářů, tak koupajících a jiných rekreantů už moc nezůstalo. Hlavně ryby se začínají pořádně krmit na nadcházející zimní období. V podzimním období je ryba rozjetá většinou ještě po celém revíru v závislosti na okolnostech jako je počasí, tlak rybářů apod. Často hledá aktivně potravu. Je dobré vyhledávat je u různých podvodních překážek, zlomů a lavic. Na podzim je také dobré sledovat vítr, jelikož je v tomto období větrno celkem často a ryby na to reagují. Vhodné jsou návětrné strany na které fouká teplý západní vítr, na lavicích na volné vodě jsou dobré strany za větrem, kde za lavicí vzniká zvířené dno a je sem nanášena potrava a to zejména jejich úpatí. Opět platí to, že je potřeba důkladně sledovat vodu a aktivitu ryb, která jak už bylo psáno, často napoví, kde se právě vyskytují a krmí.

 podzim u vody

 

Zimní období (začátek prosince – polovina března): Toto období má své nezaměnitelné kouzlo. U vody je už absolutní klid a mnohdy se stane, že jste u revíru úplně sami a to mám na tom nejraději. Takže pokud nám stojaté revíry ještě nepokryl led, tak nám nic nebrání pokusit se o nějakou zimní šupinu. Sice už to není o sériích záběrů, i když i to se může stát a ryby mohou překvapit. Většinou to však nebývá při zimním rybaření pravidlem. Ryby nám už svou aktivitou v zimě příliš nenapoví, kde by se mohly vyskytovat, tak je potřeba se spolehnout na instinkt.  V tomto období se zaměřuji zpravidla na klidové zóny na revíru, kde je hlubší voda a kde předpokládám, že by ryba mohla přečkávat zimu nebo v blízkosti těchto míst. Dobrá jsou místa, kde se nachází různé potopené překážky v podobě stromů, keřů apod. a je u nich dostatečná hloubka. V zimním období je dobré opět spíše zatažené počasí bez výrazných teplotních rozdílů během dne a noci. Pokud fouká vítr jsou dobrá závětrná místa například za ostrovy, lavicemi, apod., kde vzniká klidová zóna.

zimní rybolov