Základní druhy ryb v našich vodách (6.část)

Sumec velký

 Veliké, táhlé tělo s velkou hlavou, obří tlamou a bez šupin. Zuby drobné jako rašple. Na horní čelisti má dva poměrně dlouhé pohyblivé vousky. Na spodní čelisti pak čtyři nepohyblivé. Vedle jeseterovitých je sumec největší sladkovodní rybou v Evropě. Díky své kráse, silné bojovnosti, velikosti a pro někoho i díky masu (zvláště uzené patří mezi chutné pokrmy), je sportovními rybáři velmi vyhledávanou rybou. Ovšem opravdu velkého sumce dnes tak snadné chytit není.

 Žije nočním životem dravce. Přes den jeho aktivita poněkud klesá, avšak i v ranních hodinách, či v podvečer je možné tuto rybu ulovit. Vyskytuje se v teplejších vodách s bahnitým dnem od Evropy až po Ural. U nás ve stojatějších vodách s obsáhlou vegetací, kde si může najít vhodné místo jak pro sídlení, tak pro lov: spadané stromy, vymleté břehy, rákosí apod. 

sumec

- dožívá se běžně až 50ti let

- v příznivých podmínkách roste velice rychle

- údajný rekord: 275 cm a 158 kg (představte si tu tlamu)

 protože jsou ztráty jiker velké, provádí se umělý výtěr sumců

  „Sumcaření“ jako takové, je poměrně obtížné. Možná proto jej rybáři tolik vyhledávají. Doporučil bych proto:

 - pevný prut o rozměru 2,5 - 4 m

- smekací naviják větší velikosti

- vlasec o průměru 0,30 – 0,70 cm

- velikost háčku 1/0 – 4/0

 Sumce můžeme chytat na položenou, plavanou i přívlač. Nejpopulárnější způsob je nejspíš tzv. Na Káču nebo drop shop. Velký splávek (bojka) a návnada lehce pod hladinou. Já například lovím pouze na položenou – ovšem na opravdu velké sumce už musíte s větší přípravou.

 Ověřené návnady:

  • živé i mrtvé rybky

  • rousnice

  • umělé nástrahy

  • filet

Sumec je stanovištní rybou – takže pokud ho spatříte v určitém místě, měl by v okolí lovit i nadále. Je velice plachý a zaplaší ho světlo i hluk. Přeji Vám mnoho úspěchů a snad se Vám podaří okusit nezapomenutelný souboj s tímto dravcem.

 

Autor: MU